|
Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Aplikace řady Panorama - novinky ve verzích 23.x
1. 23.02.10
Změny ve všech aplikacích (Panorama Studio, Panorama Editor, Panorama Viewer)
- Změny ve funkci Vytvořit řez
- Nyní funguje i s jen čistě vektorovými daty. Doposud se minimální a maximální výška v zadaném rozsahu zjišťovala z bodového mračna, nyní i z vektorových objektů, čehož lze využít např. při výběrech ze složitější 3D kresby. Co je tím myšleno asi nejlépe vysvětlí obrázek, kde je řez využit pro přidání objektů do výběrové množiny. Z tohoto důvodu byla ikona přesunuta z panelu Bodové mračno hned za ikonu pro zobrazení pohledů s řezem.
- V pohledu s řezem je nová ikona Obnovit řez, pomocí které proběhne nový přepočet rozsahu v pohledech Řez a 3D. Využijete po změnách v rozsahu, orientaci nebo v nastavení obsahu pohledů (např. po přepnutí režimu Panorama <-> Volný pohyb, nastavení viditelnosti vektorových dat, ořezu bodového mračna, načtení nebo zavření dat), tj. řez není nutné kreslit znovu.
- Možnost vypnutí synchronizace pozice 3D pohledu do pohledu Shora je nyní i v režimu Panorama. Obecně pro případy, kdy potřebujete, aby v pohledu Shora zůstal zachován připravený detail a ve 3D pohledu chcete na stejný detail nahlížet z různých stran / fotografií.
Změny v aplikacích Panorama Studio, Panorama Editor
- Změny ve funkci Umístit objekt / Změnit typ objektu
- K dispozici je nový režim Převzít z reference, např. z výkresu DGN nebo shapefilu. Přebírá se jen geometrie, atributy se nastavují výchozí. Příklady využití: převzetí kresby z jiného výkresu pořízené klasickým měřením, převzetí dat v jiné struktuře apod.
Tip: Pokud mají objekty v referenci a cílové objekty podobný vzhled, doporučujeme jeden z datových zdrojů dočasně zobrazit jinou barvou (v nastavení Vlastností datového zdroje), aby po převzetí objektu došlo k vizuálnímu potvrzení změny.
- Po přepnutí režimu Umístit objekt / Změnit typ objektu / Převzít z reference (pokud neexistuje výběrová množina) se jeho nástroj ihned aktivuje se stejným typem objektu. Např. kreslíte určitý typ objektu, přepnete na Změnit typ objektu nebo Převzít z reference, ihned můžete vybrat objekt v pohledu aniž byste museli aktivovat stejný cílový typ objektu. A naopak.
- Lze změnit mezi sebou různé typy objektů s bodovými geometriemi. Pokud je cílovým typem objektu bod (tečka) nebo symbol, lze na něj změnit jiné bodové typy objektů, např. text -> symbol, bod -> symbol.
2. 23.02.24
Změny ve všech aplikacích (Panorama Studio, Panorama Editor, Panorama Viewer)
- Bylo změněno chování při otevírání a zavírání dat s panoramatickými fotografiemi / trajektorií. Pokud jsou nejprve otevřena jiná vektorová data, po otevření dat s panoramatickými fotografiemi zůstávají ostatní data otevřena. Rovněž při zavření dat s panoramatickými fotografiemi zůstávají ostatní data otevřena. Data se nyní zavírají na vyžádání a předchozímu chování odpovídá Zavřít vše.
- Pro všechny funkce, které vybírají objekt nebo vrchol, nyní platí: pokud se v místě vybraného objektu / pod kurzorem myši nachází více objektů, v bublinové nápovědě se zobrazí "x objektů pod kurzorem - pravé tlačítko pro další". Tj. informace o tom, co již fungovalo dříve, jen o tom někteří bez přečtení dokumentace nevěděli.
- Byl opraven problém, kdy nebylo možné vypnout ze zobrazení aktivní (tučně zvýrazněný) soubor.
3. 23.04.24
Změny ve všech aplikacích (Panorama Studio, Panorama Editor, Panorama Viewer)
- Režimy určení souřadnice Výběr bodů z bodového mračna a Výběr bodů na objektu byly sloučeny do jednoho. Oba jsou ve výchozím stavu aktivní současně, což vyhovuje většinovému použití a přináší zrychlení zpracování. Dá se říci, že pokud pracujete s bodovým mračnem a/nebo s vektorovými daty, nebude potřebovat jiný režim, jen jednou klávesou (F3) budete přepínat, zda se budou vybírat body na vektorových objektech i z bodového mračna (prioritu mají vektorové objekty) nebo jen z bodového mračna.
V této souvislosti bylo sloučeno i nastavení, nově lze přizpůsobit Citlivost nájezdu na vektorové objekty a všechna nastavení se pamatují.
- Byly upraveny priority výběru bodů na vektorových objektech podle typů geometrie - plochy mají nyní nejnižší prioritu. Příklad použití: pokud jsou současně zobrazeny konstrukční linie ploch (3D) a plochy (2D), které vznikly z konstrukčních linií, nedochází k nechtěnému výběru vrcholu plochy s výškou 0.
- Změny ve funkci Změřit vzdálenost od bodu k bodu
- Zobrazuje i 2D / vodorovné vzdálenosti
- Ve výchozím stavu měří z dat, tj. vybírají se body na vektorových objektech nebo z bodového mračna, přepnout lze na měření v pohledu Shora, kdy lze vybrat i souřadnice XY mimo data.
- Stiskem kláves Shift+Q lze vyvolat přednastavené výchozí / základní přiblížení v pohledu Shora. Pro připomenutí, podržením klávesy Q lze vyvolat přiblížení na větší detail. Na rozdíl od ovládání pomocí kolečka myši lze těmito klávesami zajistit rychlé a konzistentní nastavení měřítka a mít tak lepší kontrolu nad úrovní podrobností při zpracování. Měřítka lze přizpůsobit v Základním nastavení. Úvodní hodnoty jsou 1:10 (podržení Q) a 1:100 (stisk Shift+Q).
- U bodového mračna s RGB barvami se detekuje, zda jsou hodnoty 16-bitové (v souladu se specifikací formátu LAS) nebo 8-bitové a podle toho se pak načítají. Díky tomu se nově v barvě zobrazí i bodové mračno s 8-bitovými barvami aniž by jej bylo nutné opravovat.
Změny v aplikacích Panorama Studio, Panorama Editor
- Ve funkcích Umístit linii, Umístit plochu a Upravit vrcholy v režimu pokračování linie lze poslední umístěný vrchol odstranit rychleji, a to stiskem kláves X, Delete nebo Minus. Jsou to stejné klávesy, které se již dříve používaly pro odstranění existujícího vrcholu ve funkci Upravit vrcholy.
- Kreslení a editace 2D dat
- Doposud byly aplikace Panorama určeny především na zpracování 3D dat. 2D data bylo možné zobrazovat včetně možnosti promítnutí do panoramatické fotografie. Nyní lze 2D data i kreslit a upravovat a jsou tím myšlena 2D data jako celek nebo vybrané 2D typy objektů v rámci 3D geodatabáze.
Pokud je určitý typ objektu definován jako 2D nebo pokud jsou existující objekty vedeny jako 2D, pak lze takové objekty kreslit a upravovat aniž by k tomu byla potřeba nějaká referenční / měřená data. Na ovládání se nic nemění, vše funguje stejně jako s 3D geometriemi, jedinou podmínkou je práce v pohledu Shora. Vrcholy lze potvrdit i "ve vzduchu". Ve 3D pohledech potvrdit vrcholy nelze.
- Zobrazit / upravit atributy
- (částečně i v PV) Pokud se při výběru v pohledu pod kurzorem myši nachází více objektů (ať už jde o korektní souběh více linií, více různých bodových objektů / symbolů na jednom místě nebo nekorektní duplicity), doposud bylo možné vybrat jiný než první nabídnutý pomocí pravého tlačítka myši. Nyní se můžete k atributům ostatních objektů dostat přímo z okna s atributy. Po potvrzení levým tlačítkem myši se zobrazí atributy vybraného objektu, zároveň uvidíte 1/x a tlačítka Předchozí a Další, pomocí nichž lze zobrazit atributy dalších objektů na stejném místě.
- Tlačítka Předchozí a Další fungují i u prvního a posledního objektu v seznamu, tzn. můžete je procházet cyklicky. Platí to i při procházení objektů vyvolaném z Vyhledání nebo Průzkumníka.
- Možnost odstranit objekt je nyní i přímo v dialogovém okně s atributy. Příklad použití: pomocí šipek porovnáte atributy duplicitních objektů, rozhodnete se, který chcete odstranit a můžete to provést ze stejného okna.
- Editace společných atributů - pokud je ve výběrové množině více objektů, po vyvolání funkce Zobrazit / upravit atributy se nabídne nová možnost Hromadně upravit - společné atributy. Tak lze nastavit atributy objektů, které sice mají různou sadu atributů, ale některé z nich jsou společné.
- Nástroje > Zaokrouhlit souřadnice objektů
- Pokud by po zaokrouhlení souřadnic velmi malých geometrií vznikla nevalidní geometrie (prázdná geometrie nebo plocha s méně než třemi vrcholy), taková geometrie zůstane nezaokrouhlena, je poslána do prohlížení chyb a řešení je ponecháno uživateli.
- Výchozí hodnota se čte z nastavení přesnosti vybrané geodatabáze.
- Ve funkcích, které pracují s výběrovou množinou nebo mají specifické klávesové zkratky, se nyní tyto informace zobrazují v bublinové nápovědě po zastavení kurzoru myši nad ikonou funkce.
Změny v aplikaci Panorama Studio
- Byla přidána možnost načtení pozic a orientací fotografií z ručního skeneru GeoSLAM ZEB Horizon, který může být vybaven panoramatickou kamerou ZEB Vision.
4. 23.07.24
Změny ve všech aplikacích (Panorama Studio, Panorama Editor, Panorama Viewer)
- Práce s atributy
- Při zobrazení atributů lze po kliknutí na ikonu se třemi tečkami z nabídky vyvolat:
- Vypnout zvýraznění - pokud chcete ponechat okno s atributy, ale zrušit zvýraznění aktuálního objektu v pohledech.
- Odstranit objekt (PE,PS) - v rámci úsporu místa byla funkce přesunuta do nabídky
- Otevřít poslední procházení - pokud procházíte určitý seznam, v průběhu toho zobrazíte atributy jiného objektu, pak se pomocí této funkce vrátite k původnímu seznamu. Zobrazí se pozice a atributy naposledy prohlíženého objektu seznamu.
- Při procházení seznamu lze přejít na konkrétní pozici. Klikněte na pořadí v seznamu (textová pozice se změní se na vstupní pole) a zadejte číslo.
- Vytvořit řez
- V nastavení lze zapnout a zadat hodnotu šířky řezu. Pokud je zapnuto, řez bude mít předdefinovanou šířku a ve druhém kroku se myší určuje jen směr pohledu na řez.
- S volbou Vybrat segment linie lze vybrat linii a interaktivně zadat šířku a/nebo potvrdit směr i ve 3D pohledu.
- Funkci lze vyvolat i klávesou F4.
- Otevření lokálních georeferencovaných rastrových souborů
- Soubory musí být georerefencované pomocí tzv. world / sesterských souborů. Tzn. musí existovat dvojice souborů, např. název.jpg+název.jgw, název.png+název.pgw nebo název.tif+název.tfw.
- Jsou podporovány soubory, jejichž celý obsah se vejde do paměti
- Soubory se otevírají z nabídky Soubor nebo přetažením do plochy aplikace. Po otevření jsou uvedeny v seznamu otevřených datových zdrojů (Obsah pohledu), kde je možné nastavit jejich viditelnost, upravit vzhled nebo zavřít.
- Možnost zadat vrchol mimo data v pohledu Shora byla doplněna i do měřicích funkcí Změřit plochu a Změřit vzdálenost od bodu k linii. U ostatních nemá smysl. V případě funkce Změřit vzdálenost od bodu k linii je tato možnost dostupná pokud je referenční linie 2D (typicky osa komunikace).
- Při otevírání souborů DGN se naposledy použitá šablona (nastavení pro určitý známý obsah souboru) pamatuje i mezi spuštěními aplikace.
- Všechny soubory dokumentace jsou nyní součástí instalace a jsou dostupné z nabídky Nápověda.
Změny v aplikacích Panorama Studio, Panorama Editor
- Kopírovat / přesunout objekt
- Kopírování - nový přepínač Spojit vrcholy vytvoří spojnice mezi vrcholy původní a kopírované linie. Přepínačem Jen koncové lze určit, zda se budou spojnice vytvářet ve všech vrcholech nebo jen koncových. V závislosti na režimu se vytvářejí vodorovné spojnice (příklady: podezdívky, zdi, římsy propustků / mostů, betonová svodidla) nebo svislice (příklady: sokly, vpusti, obecně stavební objekty se svislými liniemi).
- Při svislém posunu lze zajistit, aby všechny vrcholy byly ve stejné výšce (např. u soklu)
- Hodnotu Kroku lze upravit i kolečkem myši
- Pokud se v průběhu vícekrokové kreslicí nebo editační funkce, např. kreslení linie, vyvolá Zpět / Ctrl+Z nebo Znovu / Ctrl+Y, pak si funkce tuto operaci odchytí pro sebe a buď na ni reaguje (v případě kreslení linie se vrátí / obnoví poslední krok) nebo ji ignoruje. Tím je zabráněno provedení operací Zpět a Znovu na jiném než právě zpracovávaném objektu a je možné využít dílčí historie kroků.
Změny v aplikaci Panorama Studio
- V nabídce Nástroje je k dispozici nová možnost Příprava bodového mračna, která zajišťuje:
- Rozdělení souborů bodového mračna na dlaždice za účelem efektivnějšího načítání souborů s menším rozsahem a počtem bodů (vhodné při otevírání dat z lokálního disku i ze serveru)
- Převod mezi formáty LAS / LAZ, zejména za účelem převodu LAS na úspornější LAZ
- Zobrazení podrobných informací o jednotlivých souborech (verze, počet bodů, rozsah, rozlišení atd.)
Základní vlastnosti:
- Zpracovávají se soubory ze vstupního seznamu, do něj lze soubory přidat výběrem z disku nebo z otevřeného bodového mračna. Soubory nemusí být v aplikaci předem otevřeny, operace čtou data přímo ze souborů na disku. Na celkovém objemu dat / počtu bodů nezáleží, nároky na paměť jsou minimální.
- Po dokončení zpracování lze výsledek ověřit stiskem Zobrazit.
|